Hlava nenašel televizní přenos ze Štěrbohol

Autor: Jiří Trunečka <jiri.trunecka(at)volny.cz>, Téma: O čem se mluví..., Vydáno dne: 15. 03. 2005

Po delší odmlce věnované pilnému studiu angličtiny se opět přihlásil zahraniční dopisoval našich webových stránek, Jirka Hlavička. Učinil tak na naléhání některých návštěvníků stránek a zaslal několik dalších postřehů z britského života. Také tentokrát mohou být poučné a rozšířit naše obzory, neboť se týkají sdělovacích prostředků. A ty zajímají širokou tempáckou obec, ať se již jedná o producenty zaručených zpráv, nebo jejich konzumenty na straně druhé.

Začnu od televize, pro většinu to nejpopulárnějším médiem. Zjistil jsem, že v Anglii je neuvěřitelných 440 televizních stanic – základní, kabelové, digitální, satelitní, se speciálním zaměřením na nabídku dovolených, dětské stanice, hodně hudebních a také kanál Chelsea. Nejsledovatelnější jsou BBC 1-3, ITV 1-3, Channel 4 a Five. To je základ srovnatelný s ČT1, Novou, Primou. Skladba pořadů je podobná jako u nás, od zpráv, seriálů (Simpsonovi a Přátelé jsou zde stále velmi populární), sportovních přenosů až po telenovely. Velmi často se v Anglii věnuji různým opravám a úpravám domů a zahrad.

Ale ke sportovním přenosům. Kdo si nezaplatí za Sky Sport, vidí jen velmi málo z celkové nabídky, ale i tak má na výběr. Na veřejných programech dávají z fotbalu “pouze” přenosy ze zapasu FA Cupu, shrnutí z každého ligového kola první a druhé ligy, úterní zápasy anglických týmů v Lize mistrů a přenosy anglických účastníku v poháru UEFA. Jinak běží sport v televizi pouze v nočních hodinách [NBA, box, golf] nebo o víkendu, kdy je možno holdovat většinou anglickým národním sportům. Takže hlavně rugby, kriket, dostihy a psí závody. Ale velké akce, jako Formule 1, nebo finále velkých tenisových turnajů, vysílají na BBC nebo ITV. Kdo si ale zaplatí Sky Sport (5 programů, které stojí 1500 Kč měsíčně, v nichž máte ještě 100 digitálních televizních a radiových kanalů), má na celé dny vystaráno. Od ráno do večera, překvapivě, sport. Fotbal z celého světa [je vidět, že Anglie je opravdu jeho kolébkou], rugby, kriket, dostihy, golf, atletika, vodní sporty, wrestling, tenis. Vybere si každý, pouze se zimními sporty je to těžší. To má člověk mozol na palci, než něco najde. V Anglii se jim věnují opravdu okrajově. Občas krátký přenos z lyžování, snad. Ale třeba hokej? O tom se mi zdá, vůbec neslyšeli. Když jsem se ptal, jestli znají Jágra, tak vůbec nevěděli. A NHL? To je pro ně pouze počítačová hra.

Hlavně některé hráče Tempa budou zajímat noviny. Myslím, ze je jen málo zemí, kde si může člověk vybrat z takového nabídky, jako v Anglii. Celkem je jich vydáváno neskutečných 1450 – celostátní i místní, renomované nebo bulvární. Sám si noviny nekupuji, ale moje rodina kupuje Evening Standard a The Sunday Times. Evening Standard je spíš bulvární plátek, než seriozní deník. Třeba politiky je v devadesátistránkovém Standardu opravdu velmi málo.

The Sunday Times (TST) vychází jednou týdně a stojí v přepočtu asi 60 korun. Je to, pravda, dost peněz, ale už jen to množství popsaného papíru... Myslím, že průměrně 450 stran v každém vydání cenu bohatě vyvažuje. TST se skládá z novinové a magazínové části. Noviny maji 10 sekcí. První je zaměřená na politiku a světové dění, další části na obchod, cestování, společnost, ekonomiku a nabídku zaměstnání. Je tu také oddíl pro děti, který mám osobně nejraději, speciály o autech a příloha o bydleni, která má 56 stran.

A je tu pochopitelně také sport. Jelikož se Premier League a ostatní anglické ligy hrají většinou v sobotu, fotbalu je vyhrazeno 14 stran. Zápasy první a druhé ligy jsou rozepsány skutečně podrobně. Ze zapasu třetí až páté ligy jsou v TST jen výsledky a tabulky. A od šesté po devátou pouze výsledky, takže si tabulky musíte dopočítat sami. Kdo se chce dovědět podrobnosti o svém týmu z nižší soutěže, třeba na úrovni Tempa, musí si pořídit místní deník, který vychází každý týden a ve kterém je reportáž o zápasech z nejbližšího okolí. TST přináší také výsledky a tabulky z první až čtvrté skotské ligy a další evropské soutěže. Tedy ty slavnější. O českém fotbale toho opravdu moc nepíšou, pouze se občas objeví článek nebo rozhovor s Petrem Čechem.

Podobně jako v televizním zpravodajství mají hodně prostoru tradiční domácí sporty. O každém z nich jsou minimálně dvě strany. Mimořádný je zejména zájem o dostihy a psi závody, které se konají snad denně. Vždy najdete výsledky z předešlého dne a rozpis s kurzy na den dnešní. O to méně pozornosti náleží, jak jsem už naznačil, zimním sportům. Z třiceti stránek velikosti A3 jsem například po bedlivém pátrání našel pouze krátký článek o lyžování. A pozor, objevil jsem také jeden výsledek z “Elitní” ligy hokeje. Kdyby vás to zajímalo, Sheffield porazil Nottingham 3:0. To bude asi velká kvalita.

Kromě novinové části obsahuje The Sunday Times tři časopisy- Styl, Kulturu a normální Magazín. Myslím, že z nich by fotbalisty mohl zaujmout Styl, ale pouze jednou za čas, kdy vychází mužské vydání. Jinak je to čtení spíše pro ženy. Co si obléknout, co zdravě jíst, co si natřít na obličej.

Ještě bych se mohl rozepsat o Magazínu, kde jsou obvykle rozhovory s umělci, nebo články o nějakých zajímavostech, ale myslím, že už musíte být, pokud jste dorazili až sem, také docela učtení. Takže pomalu končím, další novinový titul si nechám na příště. Tak mě napadá, jestli vůbec někdo takové množství stránek, jaké The Sunday Times nabízí, dokáže za týden přečíst. Já jsem rád, když si noviny stihnu prolistovat a prohlédnout obrázky.

V sobotu odpoledne jsem zkoušel proklikat všechny kanály, jestli někde nenajdu přenos ze Štěrbohol, škoda... Gratuluju k výhře!

Hlava