Reprezentant Ujfaluši a mistři světa z Keni kouzlili na Tempu

Autor: Libor Koubek <libor.koubek(at)fctempo.cz>, Téma: O čem se mluví..., Vydáno dne: 12. 07. 2006

V Praze včera začala série turnajů s názvem Fotbal pro rozvoj. Zúčastnil se jej keňský tým oganizace MYSA, vítěz streetfotbalového mistrovství světa a také český reprezentant Tomáš Ujfaluši.

Fotbalový turnaj na umělé trávě FC Tempo na Lhotce byl součástí projektu, který je je výsledkem spolupráce neziskové nestátní organizace INEX – Sdružení dobrovolných aktivit, Českomoravského fotbalového svazu a keňské organizace MYSA, která v chudinských čtvrtí Nairobi organizuje ligové soutěže v pouličním fotbale, jichž se účastní více než tisíc týmů.

Samotného turnaje se zúčastnilo osm týmů: MYSA, Ministerstvo zahraničních věcí, Česko proti chudobě, Fórum dárců, Czech school team, Bankovní balet, ČMFS A a ČMFS B.


Tomáš Ujfaluši vystoupil z nablýskaného auta a už z dálky se zdravil s keňskými fotbalisty, kteří postávali opřeni o futra dveří. Výběr keňských fotbalistů MYSA přijel do Prahy na sérii turnajů s názvem Fotbal pro rozvoj. První z nich se konal v areálu FC Tempo Praha.

"Ve světě je propojení fotbalu a rozvoje zcela běžné, tady to začalo až loni," řekl Robin Ujfaluši, bratranec českého reprezentanta, který byl v Keni na tříměsíční stáži. Právě on oslovil stopera italské Fiorentiny, aby se do projektu aktivně zapojil. "S ním je to jednodušší," pochvaluje si.

Jeho bratranec podporuje keňské fotbalisty materiálním vybavením, které pravidelně posílá. "Má i nějakou smlouvu s Adidasem, kde se na to myslí," prozrazuje Robin.

Ujfaluši nastoupil za výběr Českomoravského fotbalového svazu. Byl pro diváky na Lhotce velkým lákadlem. Stejně jako mladí Afričané, s nimiž Ujfaluši neustále žongloval, fotil se a povídal si o životě v Itálii a o své kariéře.

"Potkal jsem Tomáše už před šampionátem v Německu, je to hrozně fajn chlapík. Jeho podpory si moc vážíme," řekl Bonface Mbugwa, jediný podsaditý muž ve výběru, kterému chyběl přední zub a neustále se smál. "Pamatuji si ho, ještě když hrál za Hamburk."

Mbugwa, stejně jako jeho kamarádi, vyrůstal v chudinských čtvrtích Nairobi, kde panuje velká kriminalita. Teď se tam účastní ligy, kterou hraje v různých skupinách 1100 týmů a 20 tisíc mladých fotbalistů.

Ve šťastných případech tam mají rovnou plochu z udusané hlíny, tráva tam není vůbec," líčí Robin Ujfaluši. "Když je, tak s plochami z hlíny. To už jsou ligové stadiony."

V africkém výběru byla i dvě děvčata. Mužstvo v Praze však nebylo jen vítanou atrakcí. Vždyť nedávno vyhrálo v Německu světový šampionát ve streetfotbale, kterého se účastnily týmy z 22 zemí.

"Bylo to součástí velkého turnaje," upřesnila Jana Krczmářová ze Sdružení dobrovolných aktivit INEX, které akci společně s ČMFS a Ministerstvem zahraničních věcí pořádalo.

"Podobných projektů je spousta, ale je důležité, že se podařilo získat takhle známou tvář. Mělo by být cílem ke každému dobrému projektu sehnat partnera, jako je Tomáš," řekl Otakar Mestek, svazový šéf mládeže a neprofesionálního fotbalu.

Radim Trusina, MF DNES


Fotogalerie: (autor: Jan Tauber, ČMFS)