Bříza už ví, jak chutná přeborový gól: Tempo - Meteor 5:2

Autor: Libor Koubek <libor.koubek(at)fctempo.cz>, Téma: A muži, Vydáno dne: 28. 09. 2003

FC Tempo Praha   -  FK Meteor Praha VIII
5:2 (2:0)

Branky: 23. a 88. Nechvíla, 4. Žalud, 64. Dedek, 90. Březina – 49. Zderazička, 59. Kutnohorský.
Rozhodčí: Kříž - Vlk, Gotthard.
ŽK: Vrzal – Houzar, Čejka, Samek.
ČK: 44. Čepelák (Meteor).
FC Tempo: Kuchař – Valášek, Hlavička, Vrzal, Komorník – Hurka (49. Glos), Vrba, Budák (59. Březina) – Dedek, Nechvíla – Žalud (83. Havlas).

Potřebovali jsme v domácím prostředí potvrdit získané body z Aritmy a povinnost nám velela porazit Meteor. Ten přijel se stejným dosavadním ziskem sedmi bodů a případným vítězstvím bychom se vzdálili sestupovým příčkám. Trenér Formánek měl k dispozici takřka kompletní kádr, chyběli jen dlouhodobě zraněný Trunečka a mladík Netušil. Na samém hrotu znovu nastoupil rekonvalescent Žalud, podporován hlavně Nechvílou, kapitán Dedek vykonával i defenzivní práci.

Zápas začal pohádkově, hned z první vážnější akce jsme totiž vstřelili vedoucí branku. Žalud si naběhl na dlouhý a přesný Hurkuv pas za obranu, nechal si míč skočit, zdálo se, že je ze střeleckého úhlu pryč, ale přesto se mu ještě podařilo parádně trefit pod břevno – 1:0. Když ve 23. minutě přidal Nechvíla druhou branku – byla poměrně šťastná, ke skórování výrazně pomohla teč jednoho z beků Meteoru , zdálo se, že utkání spěje k jednoduché a jasné výhře.

Jenže hosté se nevzdali a ve 29. minutě zahrozili velmi výrazně, dostali se na malém vápně až tváří v tvář brankáři Kuchařovi, který ale zasáhl famózně a vytlačil míč na roh. Po půlhodině hry se dvakrát dostal ke slovu kapitán Dedek. Nejdříve dostal ideálně namazáno od Nechvíly a řítil se sám na gólmana hostí Drahoráda. Míč mu ale odskočil a chybně zvolil místo střely pokus o kličku a Drahorád byl úspěšnější. Gólman Meteoru měl navrch i při druhé Dedkově šanci – hlavičkový pokus nádherně vyškrábl.

Na konci první půle jsme předváděli velmi dobrý aktivní fotbal, bohužel bez brankového vyjádření. Hosté se nanic nevzmohli a ještě se navíc vlastní hloupostí oslabili. Obránce Čepelák neudržel nervy na uzdě a v přerušené hře udeřil hlavou Nechvílu. Sudí Kříž bez rozpaků vytáhl červenou kartu.

Kdo čekal po změně stran jasný zápas a pohodově získané tři body, hluboce se mýlil. Ve 49. minutě po sérii chyb, kdy se nechal obejít stoper Hlavička, Kuchař neudržel míč pod kontrolou a ani ostatní obránci nebyli vůbec důrazní, hosté Zderazičkou snížili a vrátili se do hry. Znervózněli jsme, začali jsme kupit chyby a výsledkem byl druhý inkasovaný gól. V 59. minutě po další nepokrytí nabíhajících hráčů, Meteor v deseti vyrovnal a začalo drama!

Naštěstí hned za pět minut strhl zpátky vedení na naši stranu Dedek, který se dobře orientoval v šestnáctce a propálil Drahoráda, a vnesl do našich řad zpátky alespoň částečně klid. Hned o minutu nato předvedl brilantní sólovou akci Nechvíla, na pětníku se zbavil dvou hráčů, prohnal se středem obrany, ale Drahorád si s jeho ránou poradil.

Až do konce utkání se bojovalo o každý metr, hosté hráli hodně od podlahy, což sudí Kříž bohužel netrestal kartami, a tak byl zisk tří bodů stále velmi nejistý. K vyrovnání byli hosté blízko pět minut před koncem po Kuchařově hrubce. Požár naštěstí uhasil Dedek a míč mířící do branky odkopl do zámezí. Rozhodnutí tak na sebe vzal nejlepší hráč zápasu Nechvíla. Z levého obránce Samka si udělal trhací kalendář a Drahorádovi poslal navštívenku do šibenice – 4:2.

V poslední minutě byli ještě diváci zápasu svědky historické události. Notorický smolař a spalovač šancí Jára Březina se odhodlal k nádhernému sólu, na jehož konci byla střela podél gólmana a míč se třepetal v síti!!! První Břízův přeborový gól byl parádní tečkou za utkáním, jehož vývoj jsme si sami zkomplikovali, ale velkou vůlí dovedli k zisku tří bodů.