Místo hřiště se budou na Lhotce stavět rodinné domky

Autor: Jiří Trunečka <jiri.trunecka(at)volny.cz>, Téma: Informace, Vydáno dne: 31. 12. 2003

Sen o výstavbě travnatého hřiště se rozplynul v kruté realitě. Poslední den roku 2003 vyšly najevo informace, které otřásly fotbalovým klubem Tempo Praha. Místo trávy totiž na místě původního škvárového hřiště vyrostou rodinné domky. „Je to patrně největší tunel, jaký v Praze máme. Větší, než Strahovský,“ řekl v bezprostřední reakci pražský primátor pro ČTK. Media celý skandál zaujal právě proto, že se zdálo, že na Tempu není co ukrást.

Vypadá to, že za vším stojí Smutný potapěči, tým hanspaulské ligy. Většina jeho hráčů hraje také za FC Tempo a někteří dokonce jsou v klubovém vedení. A právě této pozice využili. Stavební úřad pro Prahu 4 již vydal stavební povolení na výstavbu jedenácti rodinných domků. „Ano, všechny jsou rozmístěny na dnešním škvárovém hřišti,“ ukazuje pan Tomáš Zmatlík na dosud tajný projekt. "Tady, kde stála branka, má mít domek Petr Dedek, protože mu to prý ve vápně svědčí nejvíc. Na Truna vyšla parcela tady u opěrné zdi. Proto ji chtěl tak vehementně zbořit," drží se za hlavu pan Zmatlík. Dlouhé měsíce šel po téhle vypečené skupince. "Škoda, že jsem musel tolik času věnovat návrhu nového klubového znaku, byl bych na to kápnul dřív," lituje nyní.

Všechno do sebe pěkně zapadá. Prvním úkolem bylo opuštění pražského přeboru. Odstoupit pojednou z tak vysoké soutěže by totiž bylo nápadné. Bylo potřeba dosáhnout co nejhorších výsledků a sestupu. Zkoušeli to již na jaře, ale nepovedlo se, i když výkony byly žalostné. Proto hned v prvním podzimním zápase Libor Koubek schoval ona nosítka pod triko. Doufal, že tým bude nekompromisně vyloučen. To se však nestalo, a tak musela přijít sportovní zklamání. Jednou Potapěči na zápas nepřišli vůbec... a ono se vyhrálo. Tak takhle by to nešlo. Celé týdny se skupinka zodpovědně připravovala na to, jak podat co nejhorší výkon. Ale ani to nebylo snadné. Například Venca Nechvíla nebyl schopen zahrát tužku, ani když to dostal stranickým úkolem. Dával moc gólů a musel být stažen ze hry. Údajně pro zranění. Když se takhle na tribuně sešel s obdobně indisponovanými Valáškem a Trunečkou, bylo to do očí bijící.

Někteří si podezřelého přístupu Tempa všimli. "Za celý podzim nedali rozhodčím ani korunu. To mi bylo divné hned. Teď už tomu rozumím. Proč byste dával peníze do soutěže, o kterou nestojíte. Také bych upřednostnil bazén u domečku, než si koupit jednu, nebo dvě penalty," uvědomuje si jeden z mužů v černém. "Zato na Kyjích a v Kralovicích, tam všechno klape, jak má. To se pozná," usmívá se hladíce plnou kapsičku.

Zcela nespravedlivě byl v souvislosti s podezřelou výstavbou osočen Míra Glos. Deset hodin musel na policii vysvětlovat, že za inkasované červené karty a následná oslabení týmu nedostane ani malou zahrádku. "Doopravdy nejsem Potapěč a všechny červené byly regulární. Jdu do zápasu vždy naplno, abych byl dobrým příkladem malých tempáků," vysvětloval dojemně stále dokola.

Nejasná je v celém případu role trenéra Formánka. Mnozí fanoušci, kteří se sice neváhali podepsat, ale jejichž jména z obavy před potapěčskou mafií nezveřejňujeme, jej podezírali, že některé Potapěče staví navzdory špatným výkonům. "V tom byl jejich odhad přesný. Na rozdíl od skutečných sklaních diváků jsem ale přesvědčen, že mu odměnou byl nejen stotisícový plat, ale také příslib, že na něj jeden domeček zbude," tvrdí předchozí finanční ředitel klubu, Milan Automat, za jehož fungování seděla kasa na haléř. Trenéra Formánka se bohužel nepodařilo zastihnout, neboť celé vánoční svátky údajně trávil přípravou první tréninkové jednotky naplánované již na 2. ledna 2004. Jeho obhajoba však sotva obstojí. Při řízení o vydání stavebního povolení si totiž údajně "nevšiml", že klub předkládá povolení hygienika, požárníků a dokonce kominíků. I dítě by poznalo, že tohle všechno by na obyčejné hřiště nebylo potřeba. Natož pak studovaný inženýr.

Jednou z obětí, kterou si celá akce vyžádala, byl správce, pan Šumbera. Navzdory píli včelky a milému chování byl v polovině prosince nemilosrdně propuštěn. Brzy totiž nebude, o co by se staral, a v rozpočtu by to byl zbytečný výdaj.

Dr. Bankrotík, který se specializuje na úpadky fotbalových klubů a kvůli situaci na Tempu přerušil svoji analýzu Bohemians, nechápe, jak mohla situace dojít tak daleko, aniž si toho kdokoliv všiml. „Hráči a někteří funkcionáři na Tempu jsou patrně zcela apatičtí k tomu, co se kolem nich děje. A také nepoučitelní. Před lety jim místo kvalitního hřiště vystavěli skládku s několika drny a také to nikomu nevadilo,“ připomíná několik let starou výstavbu travnatého hřiště. "Měli by dávat větší pozor, co se kolem nich děje."