Střídající Vích premiérově rozhodl: FC Tempo – ČAFC 2:1

Autor: Jiří Formánek <jiri.formanek(at)caramba.cz>, Téma: A muži, Vydáno dne: 14. 03. 2004

Na výborně připraveném škvárovém hřišti, které pořadatelé a členové výboru připravovali cele sobotní dopoledne, zahájili muži Tempa své účinkování v jarní části přeboru v souboji s ČAFC, která byla po podzimu pouhý bod za Tempem.

Škvárové hřiště na Lhotce, na kterém vyrostlo několik generací výborných fotbalistů, kteří dnes pobíhají i po ligových trávnících, pravděpodobně zažilo svou mistrovskou derniéru, protože v nejbližší době bude zahájena přestavba sportovního areálu FC Tempo Praha.

Loučení to bylo veselé. Důstojnou diváckou návštěvu a slunečné počasí během celého utkání okořenil tříbodový zisk, který svou brankou zařídil Tomáš Vích, zimní posila Tempa.

FC Tempo – ČAFC 2:1 (1:0)

Branky: 44. Dedek, 78. Vích - 51. Balcárek.
Rozhodčí: Horváth - Chládek, Rutar.
Sestava FC Tempo: Socha – Netušil, Vrba, Vrzal, Soumar – Trusina – Hurka (60. Vích), Žalud – Nechvíla – Dedek (89. Budák), Březina (67. Hlavička).

Nestřídali: brankář Tala, Komorník, Havel

Tempo nastoupilo do utkání s několika změnami v základní sestavě proti podzimní části soutěže. Na marodce jsou opory Trunečka a Valášek, Glos má disciplinární trest. Důvěru v základní jedenáctce dostaly dvě zimní posily Soumar na levém kraji obrany a Trusina ve středu zálohy měl především na starosti organizaci defenzívy.

Vedle kapitána Dedka se v útoku představil Jaroslav Březina, nejlepší střelec zimního turnaje na Tempu. Na pravé straně zálohy dostal přednost mladíček Hurka před Víchem. Oba byli u dvou branek Tempa. Hurka první připravil, Vích druhou sám vstřelil.

Utkání zahájilo Tempo tlakem a hrálo se především na polovině hostů, které na hřiště přivedl nestárnoucí kapitán Balcárek. Do první šance se dostalo Tempo. V sedmé minutě zpracoval špatný výkop Březina, našel na hranici pokutového území volného Dedka, ale jeho volej skončil těsně mimo.

V 21. minutě zahrával z pravé strany rohový kop Hurka a míč, který poslal na přední tyč, si obránce hostů málem srazil do vlastní branky, ale nakonec se opět kopal roh. O dvě minuty později rozehrál Netušil rychle autové vhazování na rozběhnutého Nechvílu a ten z 30 metrů vystřelil nepříliš tvrdou střelu, která však k překvapení diváků i brankáře Válka skončila na jeho levé tyči.

V 28. minutě si na levé křídlo naběhl Březina, zatáhl míč do středu a soustředil na sebe pozornost dvou obránců, které však pohybem oklamal a ideálně přistrčil míč Soumarovi, který bez přípravy střílel, ale jeho přesnou a tvrdou střelu Válek s námahou vytáhl.

Když už se zdálo, že se do kabin půjde za nerozhodnutého stavu, Dedek vybojoval míč, poslal ho Hurkovi, ten ho patičkou přistrčil zpět na Dedka a ten tvrdou křížnou střelu otevřel skore utkání - 1:0.

Už ve druhé minutě druhého poločasu Tempo nezahustilo hru ve středu pole a stoper Vrzal musel faulovat a vysloužil si žlutou kartu. Z následného volného přímého kopu přelstili hosté obranu Tempa a míč do sítě dopravil Balcárek - 1:1.

V těchto okamžicích měli hosté navrch, ale tento stav netrval dlouho. Následně se v šancích ocitl Nechvíla střílející do brankáře a Dedek, který opět vystihl rozehrávku soupeře, střílel ukvapeně mimo.

Pak došlo k několika střídáním na obou stranách a Tempo se čím dál více tlačilo na polovinu soupeře. První dotyk s míčem mohl v branku proměnit Hlavička, ale po centru z levého křídla střílel v záklonu nad.

O osudu utkání tak rozhodl ve svém premiérovém mistrovském utkání střídající Tomáš Vích, který byl na konci kombinace mezi ním, Dedkem a Žaludem. Zkušeně si počkal a levačkou poslal míč do protipohybu brankáře Válka a rozhodl o osudu utkání - 2:1.

Hosté ze Spořilova předvedli solidní výkon s velkou produktivitou, ze dvou šancí vstřelili jednu branku a Tempo přehráli především ve hlavičkových soubojích. Stejskal se Zelenkou v obraně, Buzek v záloze a Balcárek v útoku jsou hráči, kteří by měli hostům pomoci k záchraně.

Tempo předvedlo kolektivní výkon, prokázalo svou kvalitu i v nepříznivě se vyvíjejícím zápase a tři body bralo zcela zaslouženě.