Havlas střílel ostrými: FC Tempo - TJ Kyje 2:2

Autor: Jiří Formánek <jiri.formanek(at)caramba.cz>, Téma: A muži, Vydáno dne: 24. 10. 2004

Po tříkolovém bodovém půstu nemohlo mít domácí Tempo v důležitém zápase soupeře lehčího soupeře než byly Kyje, nacházející se na samém chvostu přeborové tabulky. Nechybělo mnoho a Tempo by ztratilo i čtvrtý zápas v řadě, přestože během celého utkání jasně dominovalo ve všech aspektech hry.

Základní sestava doznala několika změn. Na pravý okraj obrany se vrátil Jiří Valášek koketující s myšlenkou odejít do fotbalového důchodu a nastupovat za "B" mužstvo. Po operaci vyztužil střed obrany Martin Vrzal a po zranění ramene nastoupil k prvnímu utkání Jiří Žalud.

Příchozí hráče však kompenzovaly hráčské ztráty. Jiří Trunečka se rozhodl vstoupit do stavu manželského, a tak přednost dostaly rodinné povinnosti, Vladimír Glos celý týden netrénoval a antibiotika nasazená lekářem mu nedovolila nastoupit.

FC Tempo Praha – TJ Kyje 2:2 (0:1)

Branky: 65. a 90. Havlas - 18. Štěpánek, 83. Zeman z penalty.
Rozhodčí: Kalenda - Dobrý J., Fišer.
FC Tempo: Kuchař - Valášek, Netušil, Vrzal, Soumar - Hurka (80. Budák), Trusina (38. Havlas), Vrba, Žalud - Nechvíla, Dedek.
Na lavičce: Novosad.

Domácí šli tvrdě za svým cílem - ziskem tří bodů - a už od úvodního hvizdu rozhodčího Kalendy dávali hostujícímu mužstvu z Kyjí najevo, kdo bude na hřišti pánem. V první minutě se po kombinaci Soumara s Žaludem dostal do šance právě Jiří Žalud, ale střílel do brankáře a Soumarova dorážka šla nad.

Ve 13. minutě s chutí hrající Žalud trefil v dobré pozici spojnici, z následného kopaného autu vybojoval míč Nechvíla, ale jeho křížná střela šla mimo. V 17. minutě vhazoval aut Martin Vrzal, obránci Kyjí odvratili nebezpečnou situaci a zpoza hranice pokutového území střílel Trusina mimo.

Šok pro domácí přišel v 18. minutě, když se hosté v ojedinělé šanci dostali do blízkosti pokutového území domácích. Po autovém vhazování prodloužil míč Štěpánek, Kuchař na jeho střelu reagoval, ale míč se o něj znovu odrazil a jen těsně skončil za brankovou čarou, a hosté tak přišli k vedení jako slepí k houslím.

Tempo odpovědělo o pár minut později hlavičkou kapitána Petra Dedka po rohu Josefa Hurky, ale ta šla mimo. Ve 28. minutě si výbornou střeleckou pozici po kombinaci s Dedkem vytvořil Nechvíla, ale střílel pouze do Švece. V 34. minutě to po střele Žaluda z otočky v hledišti jenom zašumělo, přesto si míč cestu do sítě nenašel.

K druhé střele na Kuchaře se hosté dostali až v 36. minutě, ale Kuchař vše s přehledem vyřešil. Na tuto šanci odpověděl svou dělovkou Žalud, ale protože neuspěl, tak poločas skončil překvapivým vedením hostů 0:1.

Do druhého poločasu nastoupilo Tempo s Havlasem, který v závěru první půle vystřídal zraněného Trusinu a právě on měl již v první minutě druhého poločasu dobrou příležitost srovnat po centru Žaluda, ale jeho chvíle měly ještě přijít.

V desáté minutě druhé půle se po kombinaci se Soumarem dostal do šance Nechvíla, ale v tomto utkání mu nebylo přáno vstřelit branku a Švec ho opět vychytal. Po patnácti minutách v druhém poločase Kyje poprvé vyzkoušely pozornost Kuchaře, ale vyrovnání se dočkali domácí, když se vysunul Valášek, našel nekrytého Havlase a ten potvrdil pověst kanonýra a pod padajícím Švecem srovnal - 1:1.

Po vstřelené brance se Tempo ještě více do Kyjí zakouslo a přestože se hráči hostujícího týmu snažili hru co nejvíce kouskovat, tlak se stále více stupňoval a slovo drtivý zcela přesně nevystihuje dění na hřišti. Dedek tak v dobré pozici na hraně pokutového území střílel vedle, Soumar hlavičkoval vysoký míč pouze do Švece, který Kyje podržel, ale i on si po této šanci chvíli na zemi poležel a utkání tak zdržel. Vzápětí hlavičkoval Nechvíla po rohu Hurky nad.

Minutu po této šanci byl ve vyložené šanci v pokutovém území faulován Nechvíla, který postupoval na Švece, ale rozhodčí v tuto chvíli ještě pravděpodobně odvahu sbíral, aby mohl odpískat jiný pokutový kop.

Žalud ještě po této šanci připravil další pro Nechvílu, ale ani ta v síti hostujícího brankáře neskončila. Pozornost, kterou rozhodčí nevěnoval faulu na Nechvílu, upřel na údajnou nastřelenou ruku na druhé straně hřiště, a nabídl tak už ztěží běhajícím Kyjím možnost zahrávat pokutový kop, který veterán Zeman s trochou štěstí proměnil - 1:2.

Tempo ani branka inkasovaná z pokutového kopu nesrazila a domácí dokázali v nastaveném čase srovnat na konečných 2:2, když mladého kanonýra Havlase nádherně uvolnil Nechvíla. Hosté se uchýlili k nechutnému zdržování, které bylo hlavním rozhodčím nepochopitelně tolerováno.

Cílem Tempa bylo získat tři body, což se nepodařilo, ale vzhledem k vývoji utkání je bod relativně ziskem. Tempo si utkání zkomplikovalo samo, když přes drtivou převahu a několik dobrých šancí selhalo především v koncovce. Stejně jako se nepovedlo utkání střelcům Tempa, tak se nepovedlo ani hlavnímu rozhodčímu Kalendovi, který příliš okatě - hlavně v druhé polovině - připískával hostům a odvahu odpískat penaltu našel až v jejich prospěch.