Muži A: FC Tempo - SK Ďáblice 1:2

Autor: Libor Koubek <libor.koubek(at)fctempo.cz>, Téma: A muži, Vydáno dne: 22. 05. 2005

V utkání, které mělo na Tempo přinést klid pro zbytek sezóny, to na bodový zisk po celý první poločas vypadalo. Jenže po změně stran vystupňovala neuvěřitelným způsobem svůj víc než slabý výkon rozhodčí Špačková, výrazným způsobem zasáhla do dění na hřišti a Tempo nakonec odešlo poraženo. Záchrana přeboru, přes příznivý vývoj v divizních skupinách, stále není zaručena. Výhra by naopak Tempo posunula do horní poloviny tabulky.

FC Tempo – Ďáblice 1:2 (1:0)
Branky: 35. Hurka – 48. Tesař z penalty, 54. Pokorný.
Rozhodčí: Špačková – Theimer, Kořínek.
ŽK: Trusina, Socha, Netušil.
FC Tempo: Socha - Netušil, Dedek, Vrzal – Hurka (79. Novosad), Vrba, Trunečka, Soumar (58. Kruml) - Trusina - Filip, Žalud.

V utkání se Tempo muselo obejít bez špílmachra Nechvíly a Budáka, oba pykali za čtyři žluté karty. Z těžko uvěřitelných důvodů se k zápasu nedostavil Glos. Na post stopera se znovu postavil kanonýr Dedek, levého záložníka hrál Soumar, Žalud se posunul na hrot.

Ve druhé minutě Hurka vtipně prostrčil míč na Žaluda a ten v první šanci utkání trefil jen gólmana Volejníka. V 9. minutě se vysunul stoper Dedek, vydláždil uličku Soumarovi, který v jasné šanci vysoko přestřelil. Tempo si vytvořilo stálý tlak, soupeř se jen ojediněle dostával k souvislejší akci. Ve 28. minutě mohl skórovat Trunečka. Trusina ho poslal po pravé straně do šance, ale kapitán Tempa volil špatně – lob neměl šanci na úspěch. O tři minuty byl Trunečka v další šanci, ale v těžké pozici netrefil levačkou opuštěnou branku.

Tempo se zaslouženého vedení dočkalo ve 35. minutě. Na rohový kop Žaluda si naběhl Dedek, v souboji s ním jeden z hostujících hráčů posunul míč k Hurkovi a ten netradičně hlavou rozvlnil síť – 1:0!

Za tři minuty přišla jediná šance Ďáblic v prvním poločase. Borůvka na levé straně oklamal Vrzala a zatočil míč nádherně do šibenici. Jenže Socha se ještě lépe vymrštil a téměř jistému gólu skvěle zabránil.

Samostatnou kapitolou první půle byla bohužel rozhodčí Špačková, jejiž účast mezi přeborovými rozhodčími je záhadou. Na obou stranách přehlédla několik faulů, necitlivě posuzovala výhody a několikrát se připletla míči do cesty, což se rozhodčímu stane tak dvakrát za sezónu. To, že neposoudila ruku ďáblického obránce v pokutovém území a stažení Soumara na témže místě, asi nemá cenu rozebírat.

Vrcholný kousek ale předvedla ve 48. minutě. Jeden z hostujících hráčů běžel s míčem po hraně pokutového území, míč si daleko ukopl a v běhu klopýtl o stojícího Trunečku. Fotbalisté obou týmů hráli dál, než se asi po čtyřech vteřinách ozval hvizd. Co se děje? Všichni pozorují rozhodčí Špačkovou a ta najednou neví, co pískla. Běží za asistentem Theimerem a ptá se jej, zda „střet“ obou hráčů byl v pokutovém území. Po kladné odpovědi nařizuje pokutový kop! Protesty Tempa jsou pochopitelně marné a Tesař ji pohodlně proměnil.

Fotbalisté Tempa i lavička se těžko soustředí na hru, cítí obrovskou křivdu. Ale o tři minuty později je po krásné akci mohl rozradostnit Filip po přihrávce Trusiny. Zatočenou střelou do odkrytého rohu ale trefil jen břevno. Škoda, to by byla odpověď…

Jenž gól z ničeho poslal hosty na koně a za šest minut dali rozhozeným domácím druhou branku po podklouznutí Vrby a šťastném odrazu míče v pokutovém území. Autorem byl Pokorný.

Hned minutu po inkasované brance mohl srovnat Soumar postupující sám z levé strany, ale křížnou střelu mu Volejník vyrazil.

Tempo se několikrát v utkání, zejména v prvním poločase, dožadovalo pokutového kopu, ale sudí Špačková jej nařídila až v 69. minutě po zákroku na Trusinu, který penaltově nevypadal. Možnost vyrovnat měl Žalud, ale trefil jen tyč, navíc se pokusil i o dorážku, což pravidla po střele do tyče nedovolují a zabránil v dorážce dobíhajícím spoluhráčům.

Závěrečných dvacet minut Tempo soustavně dobývalo branku Ďáblic především dlouhými nákopy, k brance nevedlo několik skrumáží. Soupeř se uchýlil k pochopitelné taktice neustálého zdržování a dlouhých odkopů, která mu vyšla a odvezl si ze Lhotky tři body.

Bylo by laciné svádět vinu za porážku jen na rozhodčí, Tempo si vytvořilo velký počet šancí, nicméně utkání výrazným způsobem ovlivnila, když do té doby neškodným Ďáblicím doslova darovala vyrovnání a utnula jasnou herní převahu Tempa. Svou kvalitou rozhodování bohužel na nejvyšší pražskou soutěž zatím nestačí.