Až po půl roce vyplynulo, že se jednalo o jisté dělníky z Libně, kteří přijeli na pozvání pana Vacka, člena výboru AFK Zátiší. Každopádně tato akce přinesla své ovoce. Němečtí studenti přestali docházet do restaurace a i v chování na veřejnosti se velmi zmírnili.
Pak ale přišla ale druhá světová válka a s ní i těžké životní podmínky. Přesto se ale podařilo fotbal na Lhotce během války udržet. Ale nejen to. V průběhu války ve fotbalovém klubu AFK Zátiší údajně fungovala ilegální skupina. Někteří členové této ilegální skupiny byli ve výboru fotbalového klubu, který jim umožňoval organizovat setkání se všemi členy této ilegální skupiny tím, že pořádal různé výlety a zájezdy. Někteří členové této skupiny byli později zatčeni a odvezeni do koncentračních táborů a domů se již nikdy nevrátili.
Za války fungovaly na Lhotce dvě družstva mužů a jedno mládeže. Sportovní výkonnost těchto týmů byla na solidní úrovni. A-tým mužů hrál druhou třídu. V té době nebyly ani na lepší soutěž podmínky. Sociální vybavení klubu bylo totiž stále velmi chudé. Za šatny, které byly umístěny v lesíku, sloužil starý vršek autobusu a dřevěná bouda o velikosti 2x2 metry. Rozhodčí se převlékali ve staré dřevěné trafice. Navíc se hráči z Lhotky museli na hostující zápasy přesouvat pěšky, jelikož neexistovalo žádné spojení. Již tehdy se ale odehrávaly prestižní zápasy, derby, mezi okolními týmy. U většiny z nich přetrvala rivalita dodnes. Jmenujme např. Libuš, Cholupice, Háje, Chodov, Šeberov, Písnice, Kunratice, či dnes již mimopražské Jílové, Vestec nebo Kostelec u Křížků.
I válku tak fotbal na Lhotce zdárně přečkal a klub s nadějí vyhlížel další léta. V roce 1947 dostal lhotecký klub od primátora Vacka dřevěnou klubovnu, která ale zanedlouho vyhořela. Roku 1948 přišel převrat a s ním i změna názvu klubu. Z dosavadního AFK Zátiší se stal Sokol Lhotka.
(pokračování příště)