Koller: Věřím, že Tempo boj o záchranu v klidu zvládne

Autor: administrator <info(at)fctempo.cz>, Téma: Rozhovory, Vydáno dne: 23. 04. 2009

www.fotbalpraha.cz - Fotbalisté Tempa se odpoutali ze dna I. A třídy. Ve skupině A zvládli těžký souboj na hřišti Šeberova, kde vyhráli 3:1 a dostali soupeře o bod pod sebe. Tým, který ještě v minulé sezoně hrál přebor, si tak polepšil v boji o záchranu, který se ho překvapivě týká i o soutěž níž. "Pro nás byl zápas v Šeberově vyloženě klíčový. Kdybychom neuspěli, tak jsme mohli spadnout hodně hluboko," říká Libor Koller, trenér Tempa, který se tak raduje z první mistrovské výhry po svém zimním nástupu k týmu.

Užíváte si jí? Já jsem si po zápase užil neděli a také to, že nemusím přemýšlet o tom, že jsme poslední. Je výborné, že jsme to v Šeberově zvládli. Kdybychom prohráli a ztráceli z posledního místa pět bodů, bylo by to špatné. Takhle jsme v kontaktu s ostatními.

Byl to pro vás v Šeberově hodně důležitý souboj. Lišila se nějak příprava na utkání?
Ne, bylo to stejné jako na každé utkání. Kluci k tomu přistoupili zodpovědně, nezpozoroval jsem na nich nějakou přehnanou nervozitu. Nastoupili s odhodláním zlomit dosavadní neúspěchy. Jen jsem jim zdůrazňoval, že je ten zápas pro nás hodně důležitý. Věřil jsem ale, že je to v nich a dokáží to prodat.

To se povedlo, ne?
To ano, ale z jednoznačného zápasu jsme udělali drama. Vedli jsme 2:0, ale pak jsme přestali hrát. Domácí snížili na rozdíl gólu, což je povzbudilo. V tu chvíli už hráli v deseti a rozhodčí to vyloučení potom kompenzoval nesmyslnou penaltou.

Proto jste na svých stránkách psali, že byl výkon trojice sudích skandální?
Já už zažil hodně zápasů, ale tohle, co předvedla trojice rozhodčích, která pískala, to jsem ještě nezažil. K tomu nemám co říct. Nemá to cenu. Naštěstí brankář Kuchař penaltu chytil. Už předtím tam byla ale u kluků obava, aby nedostali gól na 2:2. Musím jim poděkovat, že se po té odpískané penaltě nezačali hádat, neprotestovali a soustředili se na hru. Zvládli to dobře, i když jsme dali gól na 3:1 a rozhodčí mávnul nějaký nesmyslný ofsajd.

Zdůrazňujete hráčům hodně, aby v podobně vypjatých chvílích zachovali klid?
Já jsem ani jako hráč nebyl žádný bouřlivák, vždycky jsem se snažil být nad věcí. Hráč musí mít čistou hlavu, nesmí být podrážděný. Pak se vyřadí z výkonu, nemyslí na fotbal a svůj výkon, ale na hádání. To je špatně a voda na mlýn soupeři i rozhodčím. Soustředili jsme se na fotbal a dovolili pak Šeberovu už jen jednu pološanci.

Co tenhle výsledek znamená v boji o záchranu?
Psychicky by nás to mělo zvednout před dalšími zápasy. Doma máme PSK Union, pak hrajeme v Dolních Měcholupech, na které teď ztrácíme tři body. Z těchto dvou zápasů chceme udělat minimálně čtyři body.

Čím to vůbec je, že je Tempo takhle dole hned po sestupu z přeboru?
Kádr, který tady hrál přebor, se hodně obměnil. Je tady dost nových lidí, tým se tak kvalitně nedoplnil. A také tady byl dva roky slabší dorost. To by se mělo změnit. Jsou tady v mládeži šikovní hráči s perspektivou do budoucna. Když se vhodně doplní dvěma kluky, kteří kopali výš, bude Tempo zase v přeboru.

Ale to se musí nejprve zachránit v I. A třídě.
Já o tom vůbec nepochybuji, proto o tom ani nemluvím. Pro mě je ta věc hozená do šuplíku, soustředím se na to, aby měl tým nějaký rukopis, styl. Nechci to nějak podceňovat, ale věřím klukům, že to zvládnou. Nic jiného si nepřipouštím. V tomhle týmu je potencionál i na ten přebor, ale jde o to, aby si hráči uvědomili, co a jak chtějí hrát. Pomalu se k tomu dopracováváme, tmelíme to a když se do budoucna zapracuje těch pár dorostenců, mohlo by to klapat.

Je trochu paradoxní, že Tempo má jeden z nejlepších útoků i obran, přesto je předposlední.
Zrovna jsem se na to díval. Je to o proměňování šancí. Hodně výsledků je o gól. Když se podíváte na Kbely, tak vidíte 2:1 pro domácí. Jenže my jsme tam mohli dát čtyři jasné góly. A proti Třeboradicím v minulém kole čtyři úplně jasné góly. Když takové šance neproměníme, nemůžeme vyhrát.

Přesto zníte poměrně spokojeně.
Jsem v pohodě. Musíme se fotbalem bavit, jinak to nemá cenu. Chci to přenést i na kluky. Ale mnohem víc je to samozřejmě bude bavit, když budou výsledky. Oni byli trochu v depresi, výsledkově se jim nedařilo. V Dolních Počernicích kluci dotáhli z 0:3 na 3:3, mohli dát i čtvrtý gól, ale jakoby přišel strach, že by mohl přijít dobrý výsledek a začali hrát zanďoura. Nabádám je k ofenzivě a aktivitě, jinak to v dnešním fotbale nejde.