Muži A: FC Tempo Praha - Loko Vltavín B 5:0

Autor: Jiří Trunečka <jiri.trunecka(at)volny.cz>, Téma: A muži, Vydáno dne: 12. 05. 2009

Útočník Jiří Novotný (na snímku) utekl vedoucímu celku soutěže se třemi body. Výměnou za ně "Lokádu" obdaroval třemi brankami. Měl lví podíl na senzačním vítězství Tempa, nejen jemu přitom v netradičně nedělním zápase vyšlo prakticky vše, do čeho kopl. Domácí totiž sehráli velmi vydařené utkání. Vzhledem k tomu, že tři body braly také podobně ohrožené týmy z konce tabulky, nečekaně Dubeč proti Junioru a Šeberov ve Kbelích, musí Tempo v úspěšných výsledcích pokračovat i nadále.

Trenéru Kollerovi vyšla sázka na rychlost útočníků proti vysokým obráncům hostujícího týmu. Byla umocněna diametrálně rozdílným přístupem, se kterým oba celky do zápasu vstoupily. Hosté totiž budili dojem pocitu, že se jim nemůže nic stát, takže se od prvních minut dostali pod tlak lhoteckých hráčů.

Po pěti minutách hry se křížný pas Nechvíly dostal ke zcela volnému Kočímu, ale jeho střela neměla gólové parametry. V 11. minutě Novotný neotálel s autovým vhazováním a chytře poslal Kočího za záda hostujících obránců. Jeho centr z pravé strany se zdál být příliš dlouhý, ale Komorník těžkou pozici zvádl výborně a oblouček z jeho hlavy zapadl přesně k tyči - 1:0.

Slušná návštěva marně čekala, že hráči Loko Vltavín budou usilovat o rychlou odpověď. Nestalo se tak, s výjimkou dvou rohových kopů, při nichž domácí hráči přehlédli nepřehlédnutelné hostující obránce a nechali je zcela volné, před brankou Tempa v první půli nehořelo.

Po půlhodině hry naopak znovu uhodilo na druhé straně hřiště. Komorník se neukvapil s obranným odkopem, vrátil míč Nechvílovi, který jej poslal přesně do míst, jimiž daleko před hostujícími beky pelášil Novotný. A ten gólovou pobídkou nepohrdl a míč poslal po pravé ruce brankáře do sítě - 2:0. O deset minut později se podobná šance nabízela Hurkovi, ke zpracování dlouhé přihrávky mu chyběl krok. Následné rozehrání však hosté zpackali, Novotný obral Karfíka o míč a sám před brankářem Ajchlerem neměl ani tentokrát problém - 3:0.

Změna stran přinesla také změnu v obrazu hry. Loko Vltavín pojednou začal potvrzovat, že soutěž nevede náhodou. Pod taktovkou Kubíka a především do druhé půle naskočivšího hrajícího trenéra Šafra přišpendlil Tempo před jeho branku. Hned po třech minutách druhý jmenovaný pálil po zpětné přihrávce z dobré pozice, Kuchař míč s námahou vyrazil a na osamělého Horního zívala zcela odkrytá branka. Se skákajícím míčem si však pravý záložník neporadil dobře a branku minul.

Dalších pět minut přineslo hned tři brankové příležitosti hostů. Brankář Kuchař nejprve kryl další pohotovou ránu k tyči, pak konečky prstů vytěsnil mimo tyče do branky padající střílený centr a vzápětí nohami vyrazil Šafrovu střelu do protipohybu. Chybělo málo a gólový úspěch hostů mohl s osudem zápasu pěkně zamávat. Tempo v těch chvílích hrálo velmi pasivně a snížení viselo ve vzduchu.

Ač díky brankáři přežilo velké šance, nemělo Tempo zdaleka vyhráno. V 54. minutě totiž Kadlec v souboji o míč zcela nevinně fauloval hostujícího útočníka. Ke své smůle byl v tu chvilku v pozici posledního obránce Tempa a ačkoliv o gólové příležitosti hostů nemohlo být řeči, k překvapení všech uviděl v ruce sudího Berky červenou kartu. Tempo se v tu chvíli zdálo být odsouzeno k zoufalému bránění tříbrankového náskoku.

Nakonec však bylo vše jinak. Tlak Loko Vltavín sice pokračoval, vyložené šance ale již nepřinášel. A přišla 70. minuta, která definitivně rozhodla. Žalud vyhrál hlavičkový souboj ve středu hřiště, míč se snesl k nohám Novotného, který s ním doběhl do vápna a přízemní ranou trefil přesně k tyči - 4:0. Bylo rozhodnuto, diváky pak ještě zaujaly tři zajímavé okamžiky. V 74. minutě trefil Žalud hlavou tyč, o chvíli později si v nejhezčí akci zápasu vyměnil míč s Novotným, ten pálil levačkou na čtvrtý gól, střelu mířící vedle do sítě pohodlně doklepl Hurka - 5:0. Zmar hostů, kteří ve druhém poločase vylepšili svoji reputaci, nikoliv však skóre, podtrhl brankář Tempa Kuchař, který zázračně vyrazil hravičku Krimláka z bezprostřední blízkosti a vleže stačil míč před dorážkou uklidit mimo branku.

FC Tempo Praha - Loko Vltavín B 5:0 (3:0)
Branka: 28., 37. a 70. Novotný, 11. Komorník, 78. Hurka.
Rozhodčí: Berka - Formánek, Severýn.
ČK: 54. Kadlec.
Diváků: 150.
Tempo: Kuchař - Kadlec, Valášek (34. Hlavička), J.Nechvíla, Netušil (75. Vrba) - Kočí, Žalud, Hájek, Komorník - Jakub Hurka (85. Donev), Novotný.